הנדסה אזרחית הנדסת מבנים ניהול ובנייה הנדסת מים הנדסת תחבורה הנדסת הסביבה הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה

מערכות מיכון, חישה ובקרה

בדירוג הנושאים ההנדסיים המשפעים ביותר על אוכלוסית העולם במאה העשרים צינה האקדמיה להנדסה בארה"ב את: פיתוח אמצעי ה"תחבורה" וה"הנדסה החקלאית" כשניים מעשרת הנושאים המשפיעים ביותר. עולמנו השתנה ללא הכר במאה שנים האחרונות אוכלוסית העולם גדלה פי 4 תוך אבטחת הספקת מזון. במקביל, אחוז המועסקים בייצור המזון ירד מ-50% בתחילת המאה ה-20 ל-1-2% בתחילת המאה ה-21 ורמת החיים גדלה באופן מתמיד. תהליכים אלה לא יכלו להתרחש ללא פיתוח הנדסי מואץ של המיכון והאוטומציה (והיום רובוטיקה) בתשתיות אזרחיות וחקלאיות.


ארגון המזון הבינלאומי FAO חוזה שאוכלוסיות העולם בשנת 2050 תגדל ל-9 מיליארד נפש. עליה זו מציבה אתגרים בהם לא התנסה עולם ההנדסה. יהיה עליו ליצר טכנולוגיות עלית שיביאו להגברת ייצור המזון ושיפור התשתיות תוך שימור הסביבה. אוכלוסית העולם חייבת להשתדרג מהתנהלות מסורתית להכנסת טכנולוגיות עילית רוויות מיכון, מיחשוב, חישה ובקרה.

פיתוח והטמעה של מערכות מיכון ואוטמציה ומיחשוב הינו צורך הולך וגובר בתחומי הבניה והחקלאות במיוחד בישראל, ועשוי להביא בהתמדה להקטנת התלות בעובדים זרים והגברת תפוקות מבחינה איכותית וכמותית.

כדי להתמודד עם אתגרים אלה הטכניון נרתם למשימה הלאומית של הכשרת כח אדם טכנולוגי ברמה גבוהה והקים את המסלול למערכות מיכון, חישה ובקרה בפקולטה להנדסה אזרחית


המסלול מכשיר מהנדסים לטיפול בטכנולוגיות בתחומי המיכון, החישה והבקרה בתחומי הפיתוח והשימור של תשתיות אזרחיות, סביבתיות וחקלאיות. ההכשרה של מהנדסים במסלול זה כוללת לימוד והבנה של יחסי הגומלין בין טכנולוגיה הנדסית ובין מערכות טבעית בעיקר בסביבה הפתוחה אולם גם במבנים יעודיים ובתעשיות העוסקות בחומרים הטבעים.

תוכנית הלימודים כוללת מגוון גדול של מקצועות תוך הקפדה על איזון בין מקצועות הייסוד ולימוד של כלים מתקדמים בתחומי המיחשוב, עיבוד אותות ובקרה בוגרי המסלול מוכשרים לעסוק בתחום העדכני של מימשקי תכנון, בניה ואחזקה של מתקנים ומערכות חישה ובקרה בעולם התוכן של תשתיות אזרחיות סביבתיות וחקלאיות. לתכנון בניית מכונות ומערכים אוטונומים וסמי-אוטונומים בתחום התשתית, שימור הסביבה וייצור מזון.
הטכניון נרתם למשימה הלאומית של הכשרת כוח אדם טכנולוגי ברמה גבוהה ולשם כך הקמנו את המסלול מערכות מיכון, חישה ובקרה בפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית כמסלול לימודים הנדסי ארבע שנתי.
המסלול למערכות מיכון חישה ובקרה הינו באחריות היחידה להנדסת סביבה, מים וחקלאות שהינה אחת משלוש היחידות של הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון. התוכנית החדשה משדרגת את המסלול להנדסת מיכון חקלאי שמיקד בעבר פעולותיו לתחום החקלאי לעסוק במגוון הרחב של פעילויות התשתיות בהם עוסקת הפקולטה.


מערכות מיכון, חישה ובקרה הוא מקצוע בחזית הטכנולוגיה הבנוי על יסודות מדעיים מתחומי המתמטיקה, הפיזיקה, הכימיה ומדעי המחשב. מהנדסי מערכות מיכון, חישה ובקרה משתמשים בעבודתם במקצועות ההנדסה במיטב טכנולוגיות ההי-טק, כגון מערכות חישה ובקרה מתקדמות, איסוף ועיבוד אותות, רובוטיקה, מנגנונים מכנים ואוטומציה, מערכות אופטיות לחישה ומערכות ממוחשבות לתחומי התשתיות וטכנולוגיות עלית לייצור מזון. זהו מקצוע רב-תחומי, מעניין, דינאמי ויש בו פוטנציאל גבוה למיצוי אישי של העוסקים בו.

 

חיפוש

המעבדה למדידות זרימה PIV

מידע נוסףכתבו עלינו: הפקולטה בתקשורת

עמוד בית |  מפת הפקולטה |  אלפון פקולטי |  מפת אתר |  צור קשר |  English
  Copyright © 2006 Civil. All Rights Reserved. Created by Catom web design