חזון ויעדים יחידות הפקולטה מרכזי ומכוני מחקר ביטאון הפקולטה ספריה לוח סמינרים חדשות מפה גלריה סרטונים מלגות ספר טלפונים יום עיון בנושאי מים, אנרגיה, טיפול ומיחזור 25.1.2018 לוח סמינרים

המעבדה למדידות זרימה PIV, הנדסה חקלאית

Launch in external player

Particle Image Velocimetry PIV

"מכניקת זורמים" הוא תחום מדעי הנדסי שעוסק בניתוח וחיזוי שדה המהירות של תופעות זרימה מורכבות. מדענים טוענים שביום בו יצליח המדע להציג חיזוי מלא ומדויק של שדה המהירויות יפתרו רוב השאלות הקשורות לחיזוי מזג אוויר, זיהום המקורות הטבעיים והתחממות כדור הארץ.

זה מספר שנים שבמעבדה למדידות זרימה שביחידה להנדסת סביבה מים וחקלאות מופעלת מערכת מדידה משוכללת המכונה Particle Image Velocimetry (PIV). המערכת מורכבת משני לייזרים רבי עוצמה, מערכת הדמיה מהירה, ויכולת חישוב מרשימה. מערכת עדשות מיוחדת מייצרת משטח אור הנוצר על ידי הבזקי אור קצרים מאוד (2-3 ננו שניות - 10-9 של שנייה) . עוצמת הלייזרים כה גדולה שעל צוות המחקר לעבור הכשרה מיוחדת, להרכיב משקפי מגן ולנעול את דלתות המעבדה כדי למנוע ממבקרים לא רצויים מלהיכנס. מערכת ההדמיה לוכדת זוגות תמונות של חלקיקים קטנטנים שנעים יחד עם הזורם. ארבעה מחשבים חזקים מבצעים עם סוף הניסוי ניתוח מתמטי של זוגות התמונות המספק לאחר מספר שעות או ימים אוסף עצום של מפות זרימה. מדידות אלה משמשות לחישוב של שדה הכוחות, תכונות ההסעה ועוצמות הערבוב של שדה הזרימה. מערכת ה- PIV הצליחה בשנים האחרונות לחשוף תופעות זרימה שלא היו ידועות או מובנות בעבר. בעזרת השוואה עם מודלים ממוחשבים התקדם המחקר ב"מכניקת זורמים" כפי שלא התקדם מעולם. אם בעבר עיקר הפעילות היה בתעשיית המטוסים וכלי הרכב הרי שבשנים האחרונות הורחב השימוש בשיטת ה- PIV גם במחקרים סביבתיים ורפואיים. המעבדה למדידות זרימה בטכניון עוסקת בימים אלה בשימוש בשיטה לשם ניתוח שדה הזרימה בנחלים, באלמוגים ובתוך הקרקע.

ד"ר אורי שביט

המעבדה למדידות זרימה

הנדסה חקלאית

היחידה להנדסת סביבה מים וחקלאות

צילום: משה ברקון

 

חיפוש
עמוד בית |  מפת הפקולטה |  אלפון פקולטי |  מפת אתר |  צור קשר |  English
  Copyright © 2006 Civil. All Rights Reserved. Created by Catom web design