חדש בפקולטה–סמיון ז’וטובסקי

חדש בפקולטה–סמיון ז’וטובסקי

הגיע לטכניון: אוקטובר 2016

ד”ר ז’וטובסקי השלים תואר ראשון במסלול הנדסת מבנים וחומרים, תואר שני ודוקטורט בהנדסת מבנים בהנחיית פרופ”ח קובלר ופרופ”ח וולוך, כולם מהטכניון. במסגרת הדוקטורט חקר ד”ר ז’וטובסקי את האשפרה הפנימית של בטון בעל חוזק גבוה. בתהליך יצור הבטון נהוג להשקות את הבטון במים על מנת לפתח חוזק ולמנוע הצטמקות של הבטון. עם זאת, בבטון חזק, השיטה הנהוגה אינה יעילה עקב חדירות נמוכה של הבטון. במסגרת מחקרו מצא ד”ר ז’וטובסקי שהוספת חומר מוספג במים כגון אגרגט קל או סופר אבסורבנט פולימר בתהליך היצור מאפשרת להתגבר על מגבלה זו.

 לאחר לימודי הדוקטורט יצא ד”ר ז’וטובסקי לפוסט דוקטורט באוניברסיטת טורונטו. במסגרת מחקר שערך במסגרת הפוסט דוקטורט, יצר ד”ר ז’וטובסקי בדיקה מזורזת להתקפת סולפטים על בטון. בעבר היו נהוגים בתחום ניסויי שטח לעמידות בטון שכללו מעקב ארוך שנים על מצב הבטון והיו לא יעילות ואיטיות. לפיכך, תהליך זירוז הפגיעה בבטון  בתנאי מעבדה הכרחי. ישנם שני סוגים של התקפות סולפטים שעלולות לפגוע בבטון: התקפה כימית, בה הצמנט מגיב עם סולפטים ונוצר אטרינגיט הגורם לסדקים בבטון ופוגע בו. התהליך השני הוא התקפה פיזית, בה גבישים גדלים בבטון ומפוצצים אותו. במסגרת מחקרו פיתח ד”ר ז’וטובסקי תהליכים מזורזים לפגיעה בבטון המאפשרים לחקור את הגורמים המשפיעים ביעילות וליצור בטון עמיד יותר. הדבר רלוונטי בארץ במיוחד באזור ים המלח שם יש בלאי גדול כתוצאה מהמלחים החודרים עם הלחות לבטון ומפוצצים אותו לאחר אידוי המים.  במסגרת מחקרו מצא ד”ר ז’וטובסקי את  הרמה האופטימלית להקטנת יחס מים- צמנט המאפשרת צמצום במספר הנקבים ורמת החדירות (איור 1). כמו כן, נמצאה הרמה האופטימלית של שימוש בחומרי מליטה כגון סיגים ואפר פחם בתהליך יצור הבטון (איור 2).

עם חזרתו לטכניון המשיך ד”ר ז’וטובסקי לעסוק במחקר על חומרים צמנטיים ובטון. חשיבות המחקר נעוצה בהיקף רב הממדים של השימוש בבטון. בטון הוא החומר שנצרך בכמות הגדולה ביותר מבין החומרים  שמיוצרים על ידי האדם. יצור צמנט גורם לפליטת פחמן דו חמצני בכמויות גדולות שמזהמות את הסביבה ולכן החשיבות גדולה מבחינת ההשפעה הסביבתית. במחקרו הנוכחי ד”ר ז’וטובסקי מפתח חומרי מליטה חלופיים ומחפש חומרים פוצולניים חדשים על מנת להקטין פליטת גזי חממה עקב ייצור צמנט

ובטון.כיווני מחקר נוספים בהם עוסק ד”ר ז’וטובסקי הם התנהגות של חומרים צמנטיים תחת לחץ הידרוסטטי גבוה (כגון בזמן פיצוץ או הדף), הארכת קיים של מבני בטון ובטונים בעלי חוזק גבוה.

לרשימת הפרסומים של סמיון ז’וטובסקי