תעסוקה וקריירה מקצועית

מיהו מהנדס מים?

4

אופיים המורכב של פרויקטים בהנדסת מים יוצר דרישה למהנדסים בעלי ראייה מקצועית רחבה מחד ומאידך מוטיבציה וראש “גדול”. מהנדסי מים צריכים להיות מצוידים בכלים תיאורטיים בהנדסה וטכנולוגיה, כלכלה, ארגון וניהול עבודה. עליהם לפתח כישורי מנהיגות תוך כדי עבודת צוות, נטילת אחריות ומחויבות לאיכות ולדיוק, יצירתיות וחדשנות במציאת פתרונות לבעיות מורכבות, עבודה תחת לחץ ופתרון בעיות בזמן אמת.
בוגרי המסלול יכולים להשתלב באחד מתחומי המחקר, התכנון, הביצוע, התפעול או הפיקוח. התפתחות הקריירה המקצועית תלויה במידה רבה בנתוניו האישיים של המהנדס, כאשר ברור שמבחינת אופק המקצועות, המקצוע הנדסת מים הינו מבחינת השמיים הם הגבול.

אפשרויות התעסוקה

הנדסת מים – תחום זה, המהווה ענף מרכזי של ה-“Clean tech” (טכנולוגיות סביבה) הוא כיום אחד השטחים החמים ביותר בתעשיית ההיי-טק בארץ ובעולם. התחום מציע מגוון רחב של אפשרויות קריירה מרתקות במגוונות והעיסוק בו מאפשר לרוב שילוב של עבודת שטח וניהול. חלק מן העוסקים בו בוחרים במסלול של יזמות בעוד אחרים בוחרים לעבוד בארגונים גדולים.
בארץ קיימות עשרות חברות ייעוץ ותכנון בתחומי תשתיות מים הפועלות בארץ ובחו”ל. כמו גם מספר גדול של חברות המתמחות בביצוע פרויקטים המשלבים ייזום, תכנון, בנייה והפעלה. הדרישה למהנדסי מים הולכת וגוברת ומסלול זה מתוכנן במיוחד לענות על צורכי משק המים ולספק את כוח האדם המקצועי הנדרש. הייצוא מישראל של תעשיית טכנולוגיות המים, שמגיע למאות רבות של מיליוני דולרים בשנה, צמח בשנים האחרונות בעשרות אחוזים מידי שנה, וצפוי להמשיך בכך בשנים הבאות. מספר חברות טכנולוגיות מים ישראליות נבחרו בסקרים בינלאומיים חשובים של תעשיית ההיי-טק כמובילות עולמיות. תעשייה זו גייסה השקעות של למעלה מ-100 מיליון דולר בארץ בשנתיים האחרונות ולמעלה ממיליארד דולר בעולם.

חיי חברה בקמפוס

מסלול זה מאופיין במחזורים קטנים ויחס אישי. חיי החברה של הסטודנטים הלומדים בטכניון תוססים, מהנים ורוויים בפעילויות רבות ומגוונות המעשירות את הזמן הפנוי ותורמות להווי ולהרגשת הלכידות בקרב הסטודנטים בטכניון ובמעונות בפרט. לשם כך עומדות לראשות הטכניון יחידות תרבות וחברה הכוללות את ארגון הבוגרים, משרד הקמפוס ומשרד התרבות. היחידות פועלות בהידוק רב עם אגודת הסטודנטים ומפעילות מרכז קהילתי, מועדונים, ספריה וחוגים לזירוז ההסתגלות החברתית האקדמית של הסטודנטים החדשים.

בנוסף מופקים אירועים גדולים בקמפוס: מסיבות תחילת וסוף סמסטר, פסטיבלים שונים ומגוון פעילויות בקמפוס כמו הפסקת צהריים משותפת (צהרי יום ד’) חוגי ריקודים, דיסקוטק וקורסים בנושאים מגוונים ושונים להעשרת הסטודנט. (ציור, איפור, עזרה ראשונה וכו’). כל אלו ועוד מקלים על הסטודנט במשך זמן שהותו בטכניון ומאפשרים לו הנאה מרבית בכל משך זמן לימודיו לתואר הראשון. רבים מהסטודנטים מצטרפים למיזם “מהנדסים ללא גבולות” ונחשפים לפעילות בינלאומית בארצות מתפתחות.

תכנית חומש להכשרת כוח אדם במשק המים

סקר שנעשה על ידי האיגוד הישראלי למים עבור נציבות המים במשרד לתשתיות לאומיות מציין כי בשנת 2003 היו רשומים אצל רשם המהנדסים כ-2,900 מהנדסים בתחום המים. חלק ניכר מהרשומים עברו את גיל הפרישה ולמעשה רק כ-780 מהנדסים עובדים בפועל במשרדי הממשלה, בשלטון המקומי, במשרדי תכנון ופיקוח ובחברות המים.

הסקר מציין שכבר כיום מורגש בארץ מחסור במהנדסי מים מיומנים והוא מעלה תמונה מדאיגה של מחסור חמור במהנדסי מים אשר יבוא לידי ביטוי קיצוני תוך כ-10 שנים. בתקופה זאת צפויים לפרוש לגמלאות עד 75% מבעלי המקצוע המועסקים כיום בתחום. בניתוח הנתונים שנעשה ע”י מחבר הסקר, דר’ גיורא אלון, עולה כי בסוף העשור הנוכחי יהיה בארץ צורך בכ-1,200 מהנדסי מים. המסלול להנדסה אזרחית- הנדסת מים המוצע על ידי הטכניון בפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית תוכנן במיוחד כדי לענות על צרכים בוערים אלה של משק המים והוא יספק את כוח האדם הנדרש.