חדשה בפקולטה – ד”ר עדי רדיאן

חדשה בפקולטה– ד”ר עדי רדיאן

הגיעה לטכניון: יולי 2016

 מאת: ד”ר עדי רדיאן

           שלי בן צבי עציוני

תחומי העניין והמחקר של ד”ר רדיאן הם בנושאים של כימיה סביבתית בדגש על פיתוח שיטות טיפול בקרקעות ומקורות מים מזוהמים. “מעניין אותי לחקור איך נוכל לשמר את מעט הקרקע ומשאבי המים שיש לנו בארץ”.

ד”ר רדיאן השלימה את התואר הראשון בהנדסה כימית בפקולטה להנדסה בשנקר בשנת 2004. את התואר השני השלימה במדעי הסביבה בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית, שם גם השלימה את הדוקטורט במדעי הקרקע והמים בשנת 2013. במהלך התארים המתקדמים, מחקרה התמקד בהתמרה של מינראלי חרסית על מנת להפכם למצעים סופחים יעילים וזולים למזהמים אורגניים סביבתיים. החרסיות הותמרו באמצעות מאקרו-מולקולות אורגניות כגון חלבונים, משטחי פנים ופולימרים על מנת לעצב ננו-מורכבים המותאמים לקשירה ספציפית של המזהמים הרלוונטיים. אפיון המרוכבים מבוססי חרסית והבנת יחסי הגומלין בין המרוכבים למזהמים היוו בסיס לפיתוח טכנולוגיות חדשניות לטיפול בקרקע ובמים מזוהמים.

עם סיום לימודי הדוקטורט, יצאה ד”ר רדיאן להתמחות בתר-דוקטורט באוניברסיטת מינסוטה במחלקה לביוטכנולוגיה ובשיתוף המחלקה להנדסת מכונות. שם, במסגרת מחקרה עסקה בפיתוח מטריצות של סיליקה-ג’ל בעלי אופי הידרופובי על מנת לקבע חיידקים המפרקים מזהמים כגון חומרי הדברה, דלקים ועוד. הרעיון המרכזי בפרויקט היה לעצב מצעים בהם המזהמים נקשרים באפיניות גבוהה למשטח שעליו יושבים חיידקים היודעים לפרק אותם ובכך ליצור מצע-סופח ופעיל ביולוגית המחדש את עצמו וניתן לשימוש רציף (איור 1).

איור 1: תמונה ממיקרוסקופ אלקטריונים (SEM) של חיידקים (בירוק) מקובעים על חלקיקי סיליקה ג’ל (באדום) שמותמרים בקבוצות פניל הידרופוביות. חומר ההדברה נקשר במהירות וביעילות לג’ל ומשם עובר פירוק ביולוגי ע”י החיידקים הסמוכים.

ביולי 2016, חזרה ד”ר רדיאן לארץ והצטרפה לפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון  כחברת סגל.

תחומי העניין והמחקר של ד”ר רדיאן הם בנושאים של כימיה סביבתית בדגש על פיתוח שיטות טיפול בקרקעות ומקורות מים מזוהמים. שאלות המחקר המרכזיות עוסקות בגורל מזהמים אנתרופוגנים בקרקע ובסביבה עם דגש על תהליכי ספיחה ותהליכי פירוק כימיים וביולוגיים. המעבדה של ד”ר רדיאן היא מעבדה לכימיה של הקרקע, אך העבודה בה מתפרשת גם לתחומי מיקרוביולוגיה סביבתית, כימיה של שטחי פנים, ננו-חלקיקים והנדסת חומרים. מטרתה העיקרית של המעבדה היא לשלב טכנולוגיות ספיחה עם תהליכי פירוק כימיים וביולוגיים לייעול תהליכי טיפול קיימים ופיתוח טכנולוגיות חדשות – כל זאת תוך שימוש בחומרי גלם נפוצים, וזולים, כגון מינרלי-חרסית, תחמוצות ברזל ומנגן, ושילובם כמשטחים פעילים בתהליכי הטיפול השונים.

לרשימת הפרסומים של  ד”ר עדי רדיאן