יריד התעסוקה השנתי בפקולטה מאי 2018

02.05.2018
הנדסה אזרחית וסביבתית בנין רבין

 

 

 

 

 

יריד התעסוקה השנתי בפקולטה

מאת שרון צרפתי

 בתאריך 02.05.18, התקיים יריד התעסוקה השנתי של הפקולטה, שמתקיים כבר כעשרים שנים. ביריד לקחו חלק כשישים חברות מתחומי המבנים, ניהול המים, סביבה, חקלאות, גיאו-אינפורמציה ותחבורה. החברות הגיעו לראיין ולהעסיק סטודנטים ובוגרים מהפקולטה.

פרופ׳ עודד רבינוביץ׳, דיקן הפקולטה, תיאר את היריד כיום חגיגי. “ליריד חשיבות רבה, שבאה לידי ביטוי בשני אופנים. קודם כל, מדובר בשירות לסטודנט, הזדמנות להתראיין ולחפש מקום עבודה. בנוסף, היריד הוא הזדמנות בה התעשייה מגיעה אלינו במלוא עוצמתה. יש לו חשיבות רבה גם לסטודנטים בשנים הראשונות, שזוכים לראות את העוצמה של עולם ההנדסה האזרחית והסביבתית בתעשייה. היריד חושף אותם למה שיחכה להם לאחר התואר, מחוץ למסגרת האוניברסיטאית ומציג את התעשייה במלוא רוחבה ובמלוא עוצמתה.

סטודנטים רבים הגיעו להתעניין ולהתראיין. “זו הזדמנות מאוד יפה”, אמר אור לוי, סטודנט בשנה השלישית, במסלול מבנים. “זו יוזמה מבורכת של הפקולטה, לתת לנו, כסטודנטים, מקום שמאגד כל כך הרבה חברות גדולות יחד. היריד חוסך לנו את החיפוש מסביב, ואת ה’רדיפות אחרי הזנב של עצמנו'”.

תמר יעקבי, ראש צוות אלגוריתם בחברת בריזומטר היא בוגרת הפקולטה במסלול להנדסת סביבה בתואר ראשון ושני. שניים משלושת מייסדי החברה הם בוגרי הפקולטה, אשר למדו כמה שנים לפני. “אנו בוגרי הפקולטה, וזו אחת הסיבות שהיה חשוב לנו להגיע ליריד, מתוך רצון לשמור על קשר, ולחשוף את הסטודנטים לשוק העבודה שבחוץ. בתור סטודנטית, הקורסים שבחרתי, והתואר כולו, למעשה, היו מתוך מחשבה על התחום בו אני רוצה לעסוק – זיהום אוויר. חשוב לנו לתת אינדיקציה לסטודנטים, שיבינו מה אנו מחפשים, ואני מקווה שזה יעזור להם בהמשך דרכם”.

אמיר מטר, מחברת ק.ס.מ.ג, בוגר הפקולטה, מדגיש את הקשר הבלתי אמצעי שמאפשר היריד. “בימיי כסטודנט, הירידים נתנו לי ערך מוסף עצום, ולכן, רציתי להגיע, ואולי לתרום חזרה קצת ממה שהטכניון תרם לי בזמנו. בתור מעסיקים, מעניין אותנו לקלוט סטודנטים ולקדם אותם, ש”ישתפשפו” בכל מה שקורה בחוץ, בעולם האמתי”.

היריד מהווה קרש קפיצה ראשון לתעשייה, וצוות הפקולטה פועל במרץ לקיימו בכל שנה, על מנת להציג לסטודנטים את הדרישות, תנאי התעסוקה ואת חשיבות המקצוע. “מאוד חשוב לדעת, בתור סטודנטים, שלאחר הלימודים, עולם התעסוקה מחכה לנו. יש הרבה דרישות לתחום, וחשוב להכיר את החברות הפועלות במשק”, אומרת עינב עמית, מתאמת קשרי חוץ בפקולטה, ומארגנת היריד.

רן וייסמן, מרצה נלווה במסלול הנדסת הסביבה, ובמסלול הנדסה אזרחית-הנדסת מים, הגיע ליריד גם בתור מעסיק. “הגעתי לכאן כי אכפת לי, מהבוגרים, מהדור הבא של המהנדסים”. רן תומך בחשיבות היריד מתוך שני כובעים, גם כמרצה, וגם כמעסיק בחברת פלגי מים. “תוך כדי קליטת הסטודנטים כעובדים, חשוב לנו שהם יילמדו הנדסה. לחשוב הנדסה, זה אומר להתמודד עם בעיות, ולהגיע לתובנות ש”יוצאות מהקופסה”, ומשלבות רב-תחומיות”.

 גם ד”ר אלעזר ונברגר, הגיע ליריד כמעסיק. “לא הצלחתי להיגמל מהטכניון”, אומר בחיוך רחב. “אני בוגר הפקולטה להנדסה חקלאית, שכיום היא חלק מהפקולטה. סיימתי בשנת 2010 את הדוקטורט שלי כאן”. אלעזר הוא מנהל חברת הידרומודול – פולק שמואל בע”מ. חשיבות היריד, בעיניו, היא בהטמעת ההבנה אצל הסטודנטים, של  מהות משרד התכנון, והדרישות הצפויות מהם. ” השוק הישראלי צריך מהנדסים, וחסרים לנו מהנדסי תכנון. כסטודנטים, חשוב לצבור כמה שיותר הכשרה, גם הכשרה טכנית”.

פרופ׳ רבינוביץ’ מסכם “מהסטודנטים אני מצפה להגיע, לדבר ולראות שחלק גדול מהאנשים שיושבים מהצד השני של השולחן הם בוגרים מהשנים האחרונות. חשוב להתערבב בתוך העשייה הזו, לפקוח עיניים, ללמוד, ולחפש את המקום הנכון בשבילם”.