מעבדות מחקר

להלן חלק ממעבדות המחקר הרבות בפקולטה:

מעבדות להנדסת הסביבה, מים וחקלאות
המעבדה לטכנולוגיות מים ואנרגיה
המעבדה לטכנולוגיות מים ואנרגיה
פרופ”ח גיא רמון

המחקר במעבדה עוסק בשאלות בסיסיות הקשורות לייצור בר-קיימא של אנרגיה ומים. אנו מתמקדים בהבנת תהליכים כימיים-פיסיקליים וביולוגיים המתרחשים במימדים מיקרוסקופיים, והשפעתם על תהליכים הנדסיים. אנו משתמשים במגוון כלים ניסויים, תאורטיים וחישוביים בכדי לפענח מנגנונים ומציאת הסברים לתופעות מורכבות. התובנות הללו מספקות בסיס לשיפור יעילות אנרגטית של תהליכים הנדסיים קיימים, או פיתוח שיטות וגישות חדשות לביצוע תהליכי הפרדה והמרת אנרגיה.

פעילות המחקר הנוכחית מערבת טכנולוגיה מבוססת ממברנות לטיהור והתפלה של מים ממקורות שונים. מגוון רחב של נושאים כגון תהליכי הווצרות של ממברנות והשפעתם על מבנה ותפקוד, סתימה ואילוח של ממברנות ועוד. אנו בוחנים כיצד תהליכים אלו משפיעים על ביצועים תהליכיים ודרכים לשיפור, במטרה להפוך את תהליכי ייצור המים לזולים יותר וברי-קיימא.

תחום עיקרי וחדשני ביותר במעבדה עוסק בהמרת אנרגיה אקוסטית – שימוש בגלי קול כתחליף לחלקים נעים כגון בוכנות וטורבינות. הטכנולוגיה האקוסטית שאנו מפתחים מיועדת למגוון שימושים כגון קירור, הפרדה, שאיבת מים, התפלה וייצור חשמל – ממקורות חום בטמפרטורה נמוכה כגון חום סולרי.

במיוחד, אנו שואפים ליישם את התובנות המדעיות שלנו, כמו גם את הטכנולוגיות אותן אנו מפתחים, לשם מציאת פתרונות ברי-קיימא ויישומם במדינות מתפתחות.

 

מעבדות להנדסת מבנים וניהול הבנייה
המעבדה למבנים נבונים
המעבדה למבנים נבונים
פרופ"ח גולדפלד יסכה

המחקר במעבדה מתמקד בפיתוח מבנים נבונים עם יכולות חישה אינטגרטיביות למבנים ותשתיות אזרחיות. המחקר עוסק בפיתוח אלמנטים דקי דופן בעלי יכולות ניטור מובנות באמצעות חומרים מבניים מתקדמים. הרעיון החישני מבוסס על הטמעת מערכת שירון מוליכה חשמלית המשמשת בו זמנית כמערכת השריון וכמערכת הניטור. המחקר עוסק בבחינת היתכנות הקונספט למטרות שונות הכוללות ניטור מצב המבנה (זיהוי סדיקה ונזק) וניטור תפקודי (חילחול מים, נזילות וטמפרטורה).

מעבדות להנדסת תחבורה וגיאו-אינפורמציה
המעבדה למיקור המונים סביבתי
המעבדה למיקור המונים סביבתי
ד"ר שגיא דליות

עבודת המחקר במעבדה למיקור המונים סביבתי מתמקדת בנושאים ורעיונות העוסקים בפרשנות, כרייה ואינטגרציה של נתונים מרחבים-עתיים נתרמים (מדע אזרחים ומיפוי השתתפותי), שמטרתם להעשיר ולהרחיב את בסיס הידע הסביבתי הקיים ולפתח שירותים מבוססי מיקום חדשים. המחקר עוסק בעיקר באופטימיזציה של מסלולים, קוגניציה סביבתית, העשרת מערכות ניטור סביבתי, שירותים מבוססי מיקום וזיהוי תבניות והתנהגות של עצמים נעים.

מיקור המונים של נתוני מיקום המופקים על-ידי משתמשים טומן בחובו פוטנציאל עצום ועוצמתי למתן מענה לבעיות קיימא ובעיות חברתיות עכשוויות שכלים וטכנולוגיות מסורתיות בתחומי המיפוי והגיאו-אינפורמציה לא מספקות. המחקר במעבדה כולל בחינה ושימוש בנתוני מיקום ממקורות שונים שנוצרו על ידי משתמשים, בין היתר רשתות חברתיות, וזאת כדי לנתח, לאחזר ולחלץ מידע וידע הנוגעים לידע אנושי ולדפוסי התנהגות וניידות. אלה משמשים לפיתוח שירותים מבוססי-מיקום חדשים, לפיתוח טכנולוגיות בר-קיימא חברתיות-טכנולוגיות לקבוצות וקהילות בחברה, ולהבנת ההתנהגות וההתנהלות שלנו בסביבה.

מגוון תחומי מחקר
בלימודים לתואר שני/שלישי
שינוי גודל גופנים
ניגודיות