הנדסת מבנים

הנדסת מבנים הוא ענף מאתגר, מוביל, ומתקדם בתחום ההנדסה האזרחית.

ענף יוקרתי זה, מתמקד בתכנון מבנים תוך הבטחת חוזק המבנה, יציבותו, ועמידתו בעומסים הפועלים עליו.

מהנדס המבנים הנו המומחה המוביל בתכנון השלד של מבנים כגון: מבני מגורים, מבנים ציבוריים, אולמות, מבני תעשייה ואחסנה, מבני תשתית למיניהם, גשרים, ממגורות, מגדלי מים, ועוד.

מהנדס המבנים מהווה שותף בכיר בצוות התכנון, בשיתוף אדריכלים, יזמים, מהנדסי ביצוע, מנהלי פרויקטים, מהנדסי הידרוטכניקה, מהנדסי תחבורה ומומחים בהנדסת הסביבה.

ידע תיאורטי מקיף, שילוב תיאוריה עם עשייה בשטח ויצירתיות, עומדים בבסיס ההכשרה של מהנדס המבנים. בסיס זה פותח פתח גם להשתלבות ולהנהגת צוותי תכנון של מבנים מתחומים אחרים כולל מבנים תעופתיים, מטוסים, ספינות, כלי רכב ועוד.

האחריות הכרוכה בהנהגת צוות התכנון ובקבלת ההחלטות בנוגע לבטיחות המבנה, לחוזקו וליציבותו, מייחדת את פעילות מהנדס המבנים.

לפיכך, מהנדסי מבנים חייבים לרכוש ידע רחב, הכשרה מתאימה, ומומחיות בתחום שבו הם עוסקים.

אתגר, חשיבה עצמאית, מקצועיות, השתלבות במוקדי קבלת ההחלטות ומנהיגות הנם חלק בלתי נפרד מהעבודה היומיומית של מהנדס המבנים. תכנון גורדי שחקים, גשרים, נמלי תעופה, עמידות ברעידות אדמה, שימוש בחומרים חדשניים והטמעת מערכות ממוחשבות וכלי תכנון מתוחכמים הנם חלק מהאתגרים המודרניים בהנדסת מבנים.

יותר מכך, האתגרים אף חורגים ממסגרת הקיים ונוגעים בעיצוב המציאות העתידית.

במסגרת זו, מהנדסי מבנים, ובעיקר אלו שהמשיכו לימודיהם לתארים אקדמיים מתקדמים, עוסקים גם במחקר ובפיתוח של מערכות מבנים חדישות. מבנים ניידים, מבנים של ערי ענק, בינוי מתחת למים, איים מלאכותיים ומבנים בחלל החיצון, הנם רק חלק מהאתגרים שהסטודנטים של היום – מהנדסי המבנים של מחר – יתמודדו איתם בעתיד הקרוב.

קריאת התיגר על חוקי הטבע, השאיפה לתכנון מבנים חכמים, יעילים, וחזקים מחד, והשילוב בין תיאוריה למעשה, הקשר הישיר עם העשייה בשטח, הנהגת צוות התכנון וקבלת ההחלטות מאידך, הם חלק מהפנים הרבים של המקצוע. פנים אלו, ועוד רבים אחרים הופכים את הנדסת המבנים לתחום מאתגר המהווה את עמוד השדרה של ההנדסה האזרחית.

חוברת למסלול הנדסת מבנים

תרשים זרימה לתכנית הלימודים המומלצת במסלול הנדסת מבנים