הנדסת מים

3

בשנים הבאות מים עומדים להיות המשאב החשוב בעולם, כמו שהנפט היה בעבר. כבר כיום לכשני מיליארד מאוכלוסיית כדור הארץ אין גישה מידית למקורות מים. על פי התחזיות, בעתיד הלא רחוק למעלה משליש אוכלוסיית כדור הארץ תיסבול ממחסור חמור במים. זאת הן בשל גידול האוכלוסייה והן בשל העובדה שהסביבה העירונית מתרחבת ומצטופפת ואילו הסביבה הפתוחה מצטמצמת. מערכות התשתיות העירוניות, האזוריות והארציות מחייבות חשיבה מחודשת על אספקת מים, מחקר ופיתוח טכנולוגיות חדישות כמו-גם שדרוג שיטות קיימות, טיוב מים בכדי להבטיח המשך פיתוח של סביבת האדם, החקלאות והתעשייה.

המסלול להנדסת מים עוסק בתחומים שבהם הטכנולוגיה הישראלית זכתה למקום מוביל בעולם. בוגרי הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון מתכננים, מקימים ומפעילים מזה שנים רבות פרויקטים מפורסמים כגון מוביל המים הארצי, מפעלים למחזור קולחים מטוהרים להשקיה חקלאית כדוגמת השפד”ן במרכז הארץ ותשלובת הקישון בצפון, ומתקני הפקה ואספקה של מי ים מותפלים.

משק המים בישראל הוא אחד המתקדמים והמוערכים ביותר בעולם. הדבר בא לידי ביטוי בפרויקטים רבים שמבוצעים על ידי חברות ישראליות בארץ ובמדינות רבות אחרות. משק המים בארץ נמצא כיום בפני תפנית חשובה מבחינת תכנון משאבי המים הלאומיים. תכנית הפיתוח הרב- שנתית של משק המים מתבססת על בניית מתקני התפלה נוספים, עד כדי הפיכתה של מדינת ישראל למרכז לאספקת מים אזורי שיסייע בפתרונות למחסור במים גם למדינות השכנות. בשנים האחרונות נוסדו ופותחו תאגידי מים עירוניים להשבחת מפעלי המים העירוניים ולשיפור רשתות הביוב העירוניות. על רקע הפיתוח המואץ הצפוי מורגש צורך בגיוס כוח אדם מקצועי איכותי על מנת לשמור ולהמשיך את היתרון הטכנולוגי הקיים בתחומי טכנולוגיית המים.

הנדסת מים הוא מקצוע בחזית הטכנולוגיה אשר בנוי על יסודות מדעיים מתחומי המתמטיקה, הפיזיקה, הכימיה, הביולוגיה ומדעי המחשב. מהנדסי מים משתמשים בעבודתם במיטב טכנולוגיות ההי-טק, כגון מערכות חישה מתקדמות, איסוף ועיבוד אותות, מערכות אופטיות ומערכות ממוחשבות. זהו מקצוע רב-תחומי, מעניין, דינאמי ויש בו פוטנציאל גבוה למיצוי אישי של העוסקים בו.

הטכניון נרתם למשימה הלאומית של הכשרת כוח אדם טכנולוגי ברמה גבוהה ולשם כך הקמנו את המסלול בהנדסת מים בפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית כמסלול לימודים הנדסי ארבע שנתי. המסלול תוכנן במיוחד כדי לענות על הצרכים הבוערים של משק המים והוא יספק את כח האדם המקצועי הנדרש. המסלול מסתמך על מסורת רבת שנים של הכשרת מהנדסי מים ועל מצויינות מחקרית בטכניון.

מה לומדים? היכן? מי מלמד? ומדוע בפקולטה להנדסה אזרחית בטכניון?   קרא עוד

תרשים זרימה לתכנית הלימודים המומלצת במסלול הנדסת מים

ידע ולימודים

תעסוקה וקריירה מקצועית

מיהו מהנדס מים? מהן אפשרויות התעסוקה? קרא עוד

הבוגרים שלנו

 רוני חלמיש: בעלת החברה אפיק הנדסת סביבה והידראוליקה

התפתחות מקצועית ולימודי המשך

צורכי הטכנולוגיה כיום והאתגרים הרבים שמוצבים בפני המהנדסים מחייבים התפתחות מקצועית ולימודי המשך לאחר קבלת התואר הראשון.

הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון מעמידה לרשותם של בוגרי המסלול בהנדסת מים מסלולי המשך לקבלת תואר שני בתחום זה. סטודנטים בעלי הישגים טובים בלימודי התואר הראשון יכולים להמשיך את לימודיהם תוך כדי קבלת מלגה ועם אופציה לעבוד כאסיסטנטים בשיעורי תרגול. סטודנטים שמסיימים את התואר הראשון בהצטיינות עשויים להתקבל למסלול ישיר ללימודים לקראת תואר דוקטור.

 

היחידה להנדסת הסביבה, מים וחקלאות

מזכירות לימודי הסמכה

גב’ קרן קובלר
טל’ 04-8292623 פקס’ 04-8228898 דואר אלקטרוני: kovlerk@technion.ac.il

מרכז לימודי הסמכה במסלול להנדסת מים

פרופ’ משנה דן ליברזון

טל’ 04-8291730 פקס’ 04-8228898 דואר אלקטרוני: liberzon@technion.ac.il

לידיעתכם: 

במסלול קיים נוהג לאירוח אישי של סטודנטים ומועמדים על מנת לאפשר להם להתרשם באופן בלתי אמצעי ממגוון פעולותיו ולקבל ייעוץ והכוונה אישיים.