אודות הפקולטה

מהי הנדסה אזרחית וסביבתית?

הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית, הינה נקודת המפגש בין יציבות ואיתנות לבין חידוש, יצירתיות וחדשנות.

הנדסה אזרחית וסביבתית היא עמוד השידרה של כל התשתיות הדרושות לקיום היום-יומי במדינה והסביבה בה אנו חיים. המהנדסים הבוגרים שלנו עוסקים בחקר, תכנון, ביצוע, ניהול ופיקוח של מגוון רחב של מערכות תשתית כגון תחבורה, מים, פרויקטי בנייה, מיפוי וניתוח, ושמירה על קיימות סביבתית.

הלימודים בהנדסה אזרחית וסביבתית מבוססים על תשתית מדעית מוצקה במקצועות פיסיקה, מתמטיקה וכימיה. במהלך הלימודים מתהווה הקשר בין הידע התיאורטי לבין העשייה בשטח, ומגוון תחומי הלימוד מתרחב ומתעשר. הלימודים הם פרקטיים, מעמיקים ומשלבים בין תחומי ידע שונים. הבוגרים – מהנדסים אזרחיים וסביבתיים – נמצאים היום בכל הדרגים הניהוליים והביצועיים במגזר הציבורי והפרטי ומהווים אנשי מפתח בתכנון ומימוש של פרויקטים שמשאירים חותם רב על ישראל והעולם

תוכנית הלימודים בפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בנויה מתוך הבנה שהעולם בו אנחנו חיים נמצא בתהליכי שינוי מואצים. על כן, הבעיות איתן מהנדסים מתמודדים היום שונות בתכלית מהבעיות שיצוצו בשנים הקרובות. המהנדסים הבוגרים שלנו יוצאים לשוק העבודה כשהם מחזיקים בכלים מחשבתיים לבניית אסטרטגיות פעולה דינמיות. הלימודים מעודדים חשיבה יצירתית ומקורית, יכולת הבנה של התמונה הכוללת, ויכולת הסתגלות לתנאי שטח משתנים. תוכנית הלימודים משלבת בין בסיס תיאורטי מוצק לבין יכולת פרקטית ועשייה מהותית בשטח.

 

הפקולטה מעודדת קשרים עם התעשייה, משרדי תכנון ומעסיקים במגזר האזרחי והפרטי. קשר מקצועי זה, הנוצר לעתים עוד בתקופת הלימודים, עוזר לסטודנטים ליישם את הידע ואת הניסיון שרכשו לגיבוש מסלול לימודיהם ותכניותיהם לתעסוקה בעתיד.

חשיבה על קיימות סביבתית מובילה את המחקר והעשייה בפקולטה. תכנון ופיתוח המבוסס על חשיבה לטווח הארוך מחייב חשיבה על ההשלכות הסביבתיות, על כן, דגש רב מושם על פיתוח אמצעים חדשים וירוקים יותר, ודרכים חלופיות להגיע אל היעד באופן בר קיימא. מחקר ופיתוח של פתרונות "ירוקים" מיושמים בכל אחד מתחומי העשייה של הפקולטה.

הנדסת הסביבה מים וחקלאות
להפוך למהנדסים שיביאו את השינוי
הנדסת תחבורה
איך נולד פקק תנועה

במשק קיימת דרישה מתמדת למהנדסים אזרחיים וסביבתיים. כיום מורגש מחסור ממשי במהנדסים אזרחיים וסביבתיים ברוב התחומים, אשר צפוי להחריף בעתיד, ועל כן מדובר בענף מתחדש עם יתרון ברור להשתלבות בתעשייה מתחדשת ודינאמית.
הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון היא ספינת הדגל בלימודי ההנדסה האזרחית והסביבתית בארץ בכל הקשור לתכנון, פיתוח, ניהול ובינוי תשתיות. רמת ההוראה והמחקר בפקולטה היא ברמה בינלאומית. הפקולטה נמצאת בשורה אחת עם האוניברסיטאות הטובות בעולם. תוכנית הלימודים עדכנית ומגוונת, הממשיכה להתעדכן לצרכים המשתנים במשק, כך שהבוגרים מסיימים את הלימודים עם הכלים הנחוצים להשתלב בשוק העבודה.
בפקולטה מגוון רחב של פעילויות אקדמיות: שבעה מסלולי לימוד שונים לקראת תואר ראשון (בנוסף למסלולי לימוד לתארים מתקדמים). מסלולי הלימוד הם:
הנדסת תחבורה
הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה
הנדסת מבנים
ניהול ובנייה
הנדסת מים
הנדסת הסביבה
הנדסה אזרחית (המסלול הכללי)
הבחירה במסלול לימודים* יכולה להתבצע בתחילת הלימודים, אך ניתן גם לדחות את ההחלטה ולהתחיל את הלימודים במסלול הכללי. סטודנטים יכולים לעבור ממסלול למסלול במהלך הלימודים בכפוף לתנאים.
* למעט מסלולי הסביבה ומיפוי גיאו-אינפורמציה.

 

מגוון העיסוקים של המהנדסים האזרחיים וסביבתיים הוא רחב ביותר וניתן למנות ביניהם פרויקטים כמו: הקמת מערכות תשתית ומבנים, הקמת תשתיות תחבורה יבשתית וימית, פיתוח טכנולוגיות להפחתת זיהום אוויר מים וקרקע, ניתוח תצלומי אוויר לצורך מודיעין ובטחון, פיתוח ויישום טכנולוגיות בנייה וחומרי בנייה חדשים, הגנה על מקורות מים, מיפוי תת ימי, התפלת מי ים, טיפול בשפכים, חקר שינויים סביבתיים, פיקוח והקמת מתקנים תעשייתיים למחזור חומרים וניצול חומרי גלם תעשייתיים.
אנו רואים חשיבות רבה בשימור וטיפוח הקשר שלנו עם בוגרי הפקולטה אשר חלקם הגדול מחזיק במשרות בכירות במשק הישראלי. בזכות קשרים חמים אלה אנו זוכים לשיתופי פעולה פוריים עם התעשייה וגורמי חוץ נוספים בתחומים כגון: יריד התעסוקה השנתי המתקיים בפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית מדי שנה ומציג אפשרויות תעסוקה רבות, במגוון מפעלי מלגות ופרסי הצטיינות ועוד.

יריד תעסוקה
רב הסטודנטים מוצאים עבודה כבר במהלך הלימודים
הנדסת מים
ישראל היא מהמתקדמות בעולם בפיתוחים טכנולוגיים. אין גבול לאן המהנדסים שלנו יכולים להגיע.

הווי לימודים המבוסס על שיתוף פעולה, אווירת למידה תומכת ושיתופית. הלמידה בין הקורסים לא פחות חשובה מאשר ההשתתפות בשיעור עצמו, לכן בפקולטה קיימות סביבות למידה שיתופית וגם חללי למידה שקטה לקבוצות קטנות.
חלק בלתי נפרד מהווי הלימודים הוא החיים החברתיים התוססים אשר כבר הפכו לחלק מהמסורת של הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית. בכל שנה מתקיימים ימי כיף, צהרי דיקן, ואירועים חברתיים להפגת המתח לימודי.
בפקולטה ניתן למצוא מיזמים חברתיים רבים וביניהם חנות “מועד ב”, שכל הכנסותיה קודש לקרן מלגות סטודנטים נזקקים ובין היתר אף תורמת לשילובם של בעלי מוגבלויות שונות בשוק העבודה.

 

מתעניינים בלימודים?
יש לנו הרבה מה לספר לכם
04-8292399 cee.info@technion.ac.il